در سال زراعی 97-98،حدود 5 هزار و 800 هکتار برنامه سطح زیر کشت گندم به تمامی استان ها ابلاغ شده است که 3 هزار و 800 هکتار از این میزان به گندم دیم و مابقی گندم آبی اختصاص دارد.

وی با اشاره به اینکه مجموع سطح زیر کشت گندم به 162 هزار هکتار می رسد، افزود: براساس آخرین آمار تا هفتم مهرماه، 17 هزار هکتار گندم آبی در 11 استان و 145 هزار هکتار گندم دیم در 14 استان کشور کشت شده است.

اسفندیاری پور از آغاز کشت گندم درمناطق اقلیم سرد استان های آذربایجان شرقی،اردبیل،تهران،خراسان رضوی،خراسان شمالی،زنجان،قزوین،کردستان،کرمانشاه،لرستان،مرکزی و همدان خبر داد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بذر به میزان کافی برای سال زراعی 97-98 تهیه شده است،بیان کرد: برای سال زراعی جدید 476 هزارتن بذر از 90 لاین و رقم گندم تهیه شده  که 63 تا 64 درصد آن مربوط به گندم آبی و مابقی دیم است

 

وی ادامه داد: به کشاورزان مناطق شمال غرب و غرب توصیه می شود که کشت گندم دیم خود را به صورت خشکی کاری انجام دهند و منتظر بارندگی نباشند چرا که براساس پیش بینی سازمان هواشناسی از اواسط مهر ماه به بعد بارندگی خواهیم داشت.

به گفته مجری طرح گندم بخشی از کود مورد نیاز کشاورزان از طریق شرکت خدمات حمایتی تامین  و مابقی نیز در حال تامین و تدارک است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

اسفندیاری پور با اشاره به اینکه سموم ضدعفونی به میزان کافی تهیه شده است،بیان کرد: با توجه به تامین و تدارک کافی سموم ضد عفونی شده به کشاورزان توصیه می شود که از فروشندگان مجاز و مراکز خدمات،بذر گواهی شده ضدعفونی را دریافت کنند و درحالیکه از بذور خود مصرفی استفاده می کنند،قبل از کشت نسبت به بوجاری و ضد عفونی آن اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه خرید تضمینی گندم تا پایان آبان ادامه دارد،افزود: براساس آخرین آمار تاکنون 9 میلیون و 550 هزارتن گندم با ارزش بالغ بر 12 هزار و 525 میلیارد تومان از گندمکاران خریداری شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 7 درصد رشد داشته است.